„Didžiausia vidinė pinigų vertė – ir to negalima pervertinti – yra jų gebėjimas leisti tau valdyti savo laiką taip kaip tu nori”. - Morgan Housel.
Vis dažniau pradedu vertinti laiką. Ir stengiuosi pinigus būtent naudoti tam, jog daugiau laiko liktų man, šeima, draugams, pomėgiams. Apie laiko svarbą gana nemažai kalbama šitoje knygoje, bet aišku pagrindinis dėmesys skiriamas apskritai visa kam, kas susiję su pinigais.
Morgan Housel knygoje „Pinigų psichologija“ pateikiamos pamokos apie turtus, godumą ir laimę, kurie yra esminiai žmogaus gyvenimo aspektai. Šios knygos įžangoje gali rasti tokį teiginį: „Dvi temos liečia visus, nesvarbu, ar tu jomis domiesi, ar ne: sveikata ir pinigai“. Taigi, jei esi iš tų, kurie sako, kad pinigai jiems neįdomūs, tu visiškai klysti, nes pinigai daro įtaką tavo kasdienybei, o tavo užduotis yra išmokti juos teisingai naudoti. Morgan Housel neparduoda jokių paslaugų šioje knygoje. Tačiau vietoj to jis siekia išmokyti mus psichologiškai suprasti mūsų santykius su pinigais ir pagerinti požiūrį į juos. „Pinigų psichologija“ yra apie pinigų investavimą ir taupymą. Knygoje nesiūlomi techniniai terminai ir investavimo būdai, tačiau skaitytojui padedama geriau suprasti save ir finansų pasaulį.
Tai yra lengva pasakyti, bet visgi sunku padaryti. Elgesio keitimas yra vienas sunkiausių dalykų mūsų gyvenime. Galime priskaityti daug knygų, bet va pradėti taikyti ir paversti realiu elgesio pokyčiu jau yra visai kita istorija.
Finansai ir pinigai dažnai mokomi kaip sudėtingi įgūdžiai naudojant jų formules, skaičius ir grafikus, o realiame gyvenime bendravimas su pinigais yra švelnus įgūdis, kuriam daugiau įtakos turi mūsų elgesys nei žinios. Užuot nuolat didindami savo finansinį intelektą, sutelkite dėmesį į tai, ką manote apie pinigus, santykius su jais ir, svarbiausia, kaip elgiatės su savo pinigais. Žmonės įpratę manyti, kad pasisekti gali tik patys protingiausi žmonės. Vis dėlto Housel nurodo, kad svarbiau yra subalansuoti santykiai su pinigais ir nesielgti emociškai. Autorius teigia: "Genijus, kuris praranda savo emocijų kontrolę, gali patirti finansinę katastrofą. Taip pat yra priešingai. Paprasti žmonės, neturintys finansinio išsilavinimo, gali būti turtingi, jei turi saujelę elgesio įgūdžių“. Norėdami pagerinti savo elgesį su pinigais, turėtumėte atsakyti į kelis klausimus:
- Kam tau reikia pinigų? Ar jis skirtas prabangiems daiktams įsigyti, ar norite sukurti saugią ir stabilią ateitį?
- Ar pinigus laikote priemone, suteikiančia pasiekti jums laimę? O gal pinigai tau jau laimė?
- Ar norite būti turtingas ar pasiturintis? Ar supranti jų skirtumą?
Autorius akcentuoja žmogaus psichologiją kalbėdamas apie jų santykius su pinigais. Daugelis žmonių stengiasi gauti pinigų ir nusipirkti apčiuopiamų dalykų, net jei jiems jų nereikia. Toks elgesys rodo, kad žmonės neturi finansinio raštingumo, kaip teisingai panaudoti savo finansus. Nereikalingų, ypač prabangių daiktų pirkimas, galbūt užslėptas noras sulaukti pagarbos iš kitų ir reprezentuoti savo sėkmę kitiems. Tokio elgesio problema yra ta, kad noras būti gerbiamam negali būti išspręstas pinigais ir nereikalingų daiktų pirkimu. Asmuo pirmiausia turėtų suprasti savo vertę ir nustoti bandyti gauti šį pritarimą iš kitų. Pinigai visų pirma yra įrankis, padedantis siekti žmogaus tikslų. Tinkami santykiai su pinigais padeda žmonėms susikurti stabilią ir saugią ateitį. Tie, kurie turi tvirtą finansinį pagrindą, gali būti vadinami „pasituriničiais žmonėmis“. Šie žmonės turi daug pinigų, išteklių ar turto, o turintys daug pinigų ar brangių daiktų yra tiesiog turtingi žmonės. Skirtumas tarp šių dviejų sąvokų yra tas, kad pasiturintys žmonės turi skirtingus išteklius, kurie padeda jiems nuolat gerinti savo finansinę padėtį ir turi mažesnę riziką prarasti pinigus. O tie, kurie pasirenka greitai išleisti pinigus ir neinvestuoja, dažnai praranda pinigus ir galimybes pagerinti savo finansinę būklę.
Viena iš svarbiausių knygos pamokų yra ta, kad žmonės linkę leisti pinigus brangiems automobiliams, dideliems namams ir puošniems drabužiams, kurie, mūsų manymu, suteiks mums didelį pasitenkinimą, reprezentuodami savo sėkmę kitiems. Deja, pinigai nepadeda pasiekti rezultatų, kurių siekiame. Mums reikia kitų susižavėjimo ir pagarbos; jų negalima nusipirkti už pinigus (na gal ir galime, bet trumpai ir paviršutiniškai). Kai bandome nusipirkti tai, ko negalima nusipirkti už pinigus, mūsų elgesys negali būti vadinamas protingu ar išmintingu. Autorius mums sako, kad labai svarbu kuo greičiau sutaupyti pinigų ir leisti jiems laikui bėgant susikaupti (yra toks ganėtinai populiarus angliškas žodis "compound"). Tik toks elgesys gali prisidėti prie finansinės sėkmės. Morgan Housel pristato keletą sėkmingų žmonių, kurie dėl tokio požiūrio tapo turtingi. Vienas tokių - Warren Buffet. Didžioji dalis Warreno Buffetto jo turto yra dėl to, kad investavimu jis pradėjo užsiiminėti labai anksti ir tie pinigai per daug metų susikaupė ir "užaugino" kitus jau sukauptus pinigus (vėl ta pati frazė "compounding over time"). Warrenas Buffetas vis dar mokosi naujų gudrybių investuodamas ir naudoja pinigus kaip įrankį savo turtui padauginti.
Svarbu tai, kad pinigus reikia taupyti ne todėl, kad žmogus nori įsigyti namą ar pasiekti svajonę, o todėl, kad tai padeda įsigyti vieną vertingiausių dalykų kiekvieno žmogaus gyvenime – LAIKĄ. Kai taupote pinigus, įgaunate lankstumo įvairiuose savo gyvenimo aspektuose ir taip pat neišmatuojamą ramybę. Dėl to jūs gaunate finansinę laisvę ir galimybę daryti tai, ką norite ir kada norite. Autorius sakė: „taupymas yra atotrūkis tarp jūsų pajamų ir jūsų ego“, ir tai visiškai tiesa. Jums pasiseks tik turint racionalų požiūrį ir subalansuotus santykius su pinigais. Švaistymas ir nekontroliuojamas pinigų leidimas nepadės gauti tvirto finansinio pagrindo.
Housel cituoja sėkmingus žmones ir tai, kaip jie pasiekia pusiausvyrą su pinigais. Pavyzdžiui, Nobelio ekonomikos premijos laureatas Harry Moskowitz už savo darbą rizikos ir atlygio srityje sakė, kad „spręsdamas, kokią savo lėšų dalį išleisti į akcijų rinką, jis įsivaizduodavo savo sielvartą, jei akcijų rinka pakiltų, o jis nebuvo joje, arba jei akcijų rinka nukrito ir jis buvo sunivestavęs visus pinigus“ Dėl to jis savo pinigus po lygiai paskirstė obligacijoms ir akcijoms. Trumpai tariant, tas, kuris siekia tapti turtingu, turi galvoti apie finansinės laisvės įgijimą, o ne tik užsidirbti ir padaryti kam nors įspūdį. Tik finansinė laisvė leidžia žmogui kontroliuoti savo laiką ir gyvenimą.
Labai rekomenduoju pasiskaityti daugiau apie "compound" terminą ir pažiūrėti kaip magiškai (bet iš tikrųjų labai realiai) auga pinigai. Nepasakysiu kas tai pasakė, bet kažkas labai žinomas, jog "compounding" yra 8asis pasaulio stebuklas. Pinigai augina ne tik pinigus, bet jau ir tuos pinigus, kurie buvo užauginti (kažkai sviestas sviestuotas, na bet realiai taip jau gaunasi).
Pirmame skyriuje Housel kalba apie tai, kaip šeima ir visuomenė veikia žmogaus požiūrį į pinigus. Vienos šeimos skatina mokslą, kitos – verslumą. Kai kurie žmonės gimsta kare, o kiti gyvena klestinčioje šalyje su stabilia ekonomika. Kiekvienas žmogus yra unikalus, ir kiekvienas turi suprasti savo santykį su pinigais ir kodėl jis toks tapo. Labai svarbu išanalizuoti, kaip jūsų šeima ir draugai paveikė jūsų požiūrį į tai, kaip uždirbate ir leidžiate pinigus. Autoriaus tikslas – parodyti, kad pinigus galima uždirbti įvairiai, tačiau tik jūsų atsakomybė, kaip juos panaudosite. Pinigus galite iššvaistyti, išsaugoti arba padauginti. Housel teigia, kad neturėtume vertinti kitų žmonių elgesio pinigais, bet mūsų tikslas yra suprasti savo požiūrį. Nors knyga daugiau apie investavimą, Housel nekreipia dėmesio į investavimo būdus ir skaičiavimus. Vietoj to jis pabrėžia, kaip žmonės įpratę galvoti apie pinigus ir kaip jų mintys veikia jų finansinę padėtį.
Ši knyga bus naudinga tiems, kurie nori geriau pažinti save. Galbūt manote, kad pinigai nieko negali pasakyti apie jus, bet tai, kaip elgiatės su pinigais, pasako apie jus ganėtinai daug. Pavyzdžiui, tie žmonės, kurie išleidžia daug pinigų materialiems dalykams, kurių jiems iš tikrųjų nereikia, gali kilti problemų dėl pasitikėjimo savimi. Jie dažnai turi sulaukti pagarbos ir susižavėjimo iš kitų, nes nėra pakankamai pasitikintys savimi. Be to, tokios nereikalingos išlaidos gali rodyti, kad žmogus negali priimti subalansuotų sprendimų, kurie dažnai turi įtakos visam jo gyvenimui. Iššvaistydami per daug pinigų nereikalingiems daiktams, jie gali išeiti be pinigų, kai jų prireiks.
Ši knyga gali būti naudinga tiems, kurie tik pradėjo užsidirbti arba planuoja tai padaryti netrukus. Autorius pateikia pagrindinę informaciją apie tai, kaip galvoti apie pinigus ir kaip elgtis norint juos padauginti ir tapti turtingu žmogumi. Šios rekomendacijos bus labai vertingos studentams ir paaugliams, kurie planuoja skirtis nuo savo tėvų ir siekia sukurti finansiškai subalansuotą gyvenimą.
Nesitikėkite rasti slaptų investavimo būdų ir greitų būdų praturtėti. Šios knygos autorius daugiausia dėmesio skiria turtingų žmonių psichologijai ir pateikia tikras istorijas apie tai, kaip žinomi žmonės praturtėja. Jokia stebuklinga piliulė akimirksniu nepavers jūsų turtingu žmogumi. Pasiturinčiu žmogumi galite tapti tik analizuodami savo elgesį ir minčių apie pinigus algoritmą. Galite nustebti, kaip stipriai jūsų šeima, draugai ir visuomenė daro įtaką jūsų įsitikinimams apie pinigus ir kaip juos uždirbti bei išleisti. Žinoma, galite ir toliau gyventi savo gyvenimą nebandydami pakeisti savo elgesio su pinigais. Galite greitai uždirbti ir išleisti nereikalingiems dalykams, tačiau turėtumėte žinoti, kad toks požiūris niekada nepavers jūsų turtingu (o juolab pasiturinčiu).
Viename iš skyrių Housel kalba apie tai, kaip skolos gali sugriauti net sėkmingiausių investuotojų turtus, ypač ilgalaikėje perspektyvoje. Autorius kalba ne apie švietimo skolą, o apie turto pirkimą ir vystymą.
Kitame skyriuje pagrindinis dėmesys skiriamas turto auginimui iš jau anksčiau užauginto turto (compounding). Žinoma, daugelyje finansų knygų apie "compounding" irgi kalbama, tik šioje knygoje autorius tai daro labai akivaizdžiai, taip padedant susitvarkyti mintis ir greitai suprasti pagrindus apie finansus. Gyvename vartotojiškumo eroje ir gali būti be galo sunku nustoti švaistyti pinigus nereikalingiems dalykams. Housel teigia: "jei perkate per daug daiktų iš savo pinigų, viskas, ką turite, yra per daug daiktų ir nėra pinigų". Negalime nusipirkti visko, ko norime, nes žmogaus prigimtis yra siekti naujų dalykų ir naujų malonumų. Norint tapti turtingu, būtina kontroliuoti vartotojiškumą ir pagrįstai investuoti.
Manau, kad ši knyga siūlo vertingų metodų, kaip elgtis su pinigais. Didžioji dalis šioje knygoje pateiktos informacijos jau yra paaiškinta kitose finansinėse knygose, tačiau tai, kaip autorius pateikia šią informaciją, yra gana įdomu ir paprasta. Paprastumą norėčiau pabrėžti labiausiai ir to iš tiesų reikia net ir tokiems, kurie su finansais draugauja ne vienerius metus. Aš pats šią knygą skaičiau du kartus (pirmas buvo toks greitas, o antras - ramesnis ir pergalvojant savo jau daromus žingsnius). Norėjau rašyti "Nemanau, kad ši knyga bus naudinga profesionaliems investuotojams, tačiau ji gali būti naudinga tiems, kurie planuoja investuoti tik pirmuosius pinigus", bet iš tiesų išgirdau, jog ir ivairių fondų valdytojai ją mielai skaitė ir rekomendavo kitiems, tad rekomenduoju visiems.
Tie kurie, jau su finansais draugauja ilgą laiką - atras kažką naujo ir pasitikrins seno, o tiems kuriems finansai yra dar ganėtinai nauja sritis - suteiks puikią pradžią. Šioje knygoje pateikta informacija gali būti finansinio raštingumo pagrindai. Jei neskaitėte finansinių knygų, ši knyga suteiks jums tinkamą būdą analizuoti savo mintis ir elgesį.
Knygose daug klišinių teiginių, pavyzdžiui, taupyti pinigus ir jų neišleisti kaip vaikas. Autorius pateikia vyrų istorijas, bet nesiūlo moterų istorijų. Šeimų, kurios investuoja iš kartos į kartą, pavyzdžių nėra. Taip pat trūksta istorinės informacijos apie tai, kaip laikui bėgant keitėsi ekonomika (kai kuriose vietose toks kontekstas būtų naudingas.
Knygoje pateikiami jaudinantys svarstymai apie tuos žmones, kuriuos galime laikyti sėkmingais ir pasiturinčiais. Dažnai matome, kad kai kurie žmonės vairuoja prabangius automobilius, dėvi puošnius drabužius ir gyvena prabangiuose apartamentuose, tačiau nežinome visos jų finansinės padėties. Tokie žmonės taip pat gali būti ant bankroto slenksčio arba turėti vidutinišką sėkmę. Autorius bando pakeisti mūsų mąstymą (ar bent jau leisti jį kvestionuoti), kad sunkiai dirbti norint uždirbti daug pinigų nėra privaloma ir kad ne visi vargšai yra tinginiai. Knygoje informacija pateikiama akivaizdžiai, skyriai trumpi, bet informatyvūs, o kalba įtikinamai leidžia suprasti vidutinio investuotojo ar žmogaus, kuris siekia užsitikrinti savo finansus, psichologiją. Yra daug įdomių dalykų, pavyzdžiui, „Warren Buffet per savo gyvenimą turėjo 400–500 akcijų ir didžiąją dalį pinigų uždirbo iš 10 skirtingų kompanijų akcijų“. Knyga informuoja skaitytoją apie tai, kaip veikia finansinis pasaulis, o tai itin svarbu tiems, kurie siekia investuoti ir padauginti savo pinigus.
Rekomenduočiau šią knygą visiems, kurie vis dar turi problemų dėl savo finansų. Kartais galite uždirbti daug pinigų, bet ir toliau būsite neturtingi dėl finansinio neraštingumo. Net ir turėdamas ekonominį išsilavinimą, vis tiek gali turėti problemų su pinigais. Knygoje bus pateiktos aiškios rekomendacijos, kurios taps jūsų kasdieninio elgesio su pinigais pagrindu.
Net jei knygoje „Pinigų psichologija“ nerasite naudingų investavimo metodų, ji išmokys jus naudoti pinigus ir juos auginti.
Trys esminės knygų pamokos yra šios:
a) atsekti savo mintis apie pinigus ir pakeisti savo elgesį;
b) neišleisk didžiosios savo pinigų dalies, taupyk juos ir leisk susikaupti per ilgą laiką;
c) ne visą sėkmę lemia sunkus darbas, o ne visas skurdas dėl tingumo, todėl nesmerkite. Knyga bus naudinga visiems, norintiems daugiau sužinoti apie savo santykius su pinigais, taip pat bus naudinga studentams ir žmonėms, planuojantiems pradėti savo finansinę kelionę.