Dažnas mūsų neturi nei finansų, nei investavimo strategijos
Kiek tenka pakalbėti tai susiduriu su tuo, jog didelė dalis žmonių, kurie investuoja sako, jog jie "pajaus" kada akciją reikia parduoti ir kada pirkti.
Iš asmeninės savo ir kitų patirties galiu pasakyti, jog tas pajautimas yra ganėtinai bloga strategija. Dirbant su pinigais reikia elgtis profesionaliai ir emocijas atidėti į šalį.
Vienų strategija yra pirkti akcijas, kurios atpigo pagal tam tikrus pasirinktus rodiklius tokius kaip P/E, o kiti tiesiog laukia kol įmonė kainuos dvigubai pigiau... ir tada perka (dažniausiai neatsižvelgdami, kodėl ta įmonė nukrito).
Tad ilgai netempiant dalinuosi savo strategija, kurioje tikiuosi rasi kažką ir sau.
Mano asmeninė patirtis:
2003 metais neturėjau jokios strategijos ir buvo tiesiog noras “uždirbti” pinigų. O kas ir kaip tuo metu dar nebuvo galvoje.
2007 metais investavimas buvo maždaug toks - jeigu per savaitę nepakilo keliolika procentų, tai čia ne investicija. Kitaip tariant nuotaika buvo tokia - Where is my LAMBO.
2008 metais emocijos buvo maždaug tokios, kad “buy the dip” vs “viskas jau. viskas prarasta. investavimas ne kažką”. Strategija investavimo - emociškai išgyventi, o po to bus matyti.
2010 metai ir vėliau pradėjo pagaliau dėliotis ilgalaikė strategija, kuri šiuo metu yra tokia:
1) dalis atlyginimo eina į ETF ir dalis į “Lucky” stocks. Kartais tai remiantis padaryta analize iš Stock Advisor (Motley Fool), kartais iš rimtesnių pasiskaitymų kaip Stratechery.com
2) Gauti bonusai - 50% atostogoms, ir 50% į ETF.
3) Atlyginimo pakėlimas - 50% buties pagerinimas, 50% į ETF
4) Kai rinka krenta - pirkti ETF (nesvarbu kokie atsiliepimai ir kas ką šneka)
5) Jeigu Lucky Stock užaugo 3 kartus, tai trečdalį palieku iki kol užaugs 10x, 20x, 30x ir pan. Taip tokiu būdu išlaikau potencialiai geriausią turimą akciją, bet tuo pačiu parduodamas dalį emociškai “apsidraudžiu” nuo kompanijos bankrotų ir panašių sukrėtimų. Gauti pinigai eina 50% atostogoms ir 50% ETF.
6) Neturiu tikslo kaip FIRE šalininkai išeiti anksčiau į pensiją. Dirbu mylimą darbą ir laisvu laiku darau “karminius” projektus. Tikiuosi ilgai toks išlikti.
7) Poreikiams išaugus didesniems nei atlyginimas ateityje (ar pensiniame amžiuje) bus pradėta kasmet pardavinėti ETF. Konkrečiai 3,5%. Taip tikiuosi, kad finansai liks vaikams ir jie toliau galės jais naudotis. Apie 3,5 % taisyklę (nesibaigiančius pinigus) galite pasiskaityi plačiau vieno šveicaro blogo įraše.
O kokia jūsų strategija? :) Pasidalinkite ir parašykite mums: [email protected]