ETF pasirinkimas naudojant justetf.com

Gidas į ką atkreipti dėmesį perkant renkantis ETF

ETF pasirinkimas naudojant justetf.com "įrankį"

Interneto platybėse galima rasti daugiau nei 1000 skirtingų ETF ir visus juos išanalizuoti prireiktų begalę laiko. Pateiksime keletą „tipsų“ Į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis ETF.

Pradžioje parodysime kaip naudojant justetf.com svetaine galima sužinoti, koks ETF galimai yra jums tinkamiausias pagal jūsų pasirinktus kriterijus, o vėliau aptarsime esminius punktus į ką atkreipti dėmesį labiausiai.

Nuėjus į svetainę justETF būsite automatiškai priskirtas UK privatus investuotojas (t.y. "gyvenantis" Anglijoje ir prekiaujantis kaip fizinis asmuo). Galite tai palikti arba pasikeisti, jeigu norėtumėte, jog lyginant informaciją ir renkantis ETF būtų dalis informacijos pirmiausiai rodoma ne GBP valiuta, o EUR.
Šitame pavyzdyje mes pasirinkome Vokietiją.
Ir kadangi viskas pradėta rodyti vokiškai, o galimai kai kas pažįsta anglų kalbą geriau nei vokiečių, tai pasirenkame atitinkamai.
Kai šis žingsnis atliktas, pasirenkame "ETF Screener", kuris leidžia susirasti ir palyginti ETF.
Atsidarius naujam puslapiui mes kairėje pusėje turime aibę galimybę atlikti įvairiausius filtravimus. Šitame pavyzdyje mes pasirinksime "Country" United States ir iš karto matome, jog viso yra 207 ETF (skaičius gali būti kitoks, priklausomai nuo to, kada skaitote šį gidą, kadangi vieni fondai užsidaro/susijungia ir kartais atsiranda naujų), kurie investuoja išskirtinai į JAV.

1. Pamatysite fondo pavadinimą
2. Pateiktas fondo dydis. Paspaudus ant "Fund size" galima bus filtruoti mažėjančia tvarka. Taip greitai pamatysite, kurie fondai yra didžiausi. 42,464 reiškia fondo dydis yra 42 mlrd 464 mln. Vienas didžiausių fondų investuojantis išskirtinai tik į JAV. Mes čia matome tik tuos fondus, kuriuos gali pirkti/parduoti europiečiai (šiuo atveju fiziniais asmenys). JAV gyventojai turi dar kitus fondus. Tai įtakoja EU esančios taisyklės.
3. Fondo mokesčiai. Tai vienas svarbiausių punktų į ką vertėtų atkreipti. Kartais atrodo, jog paprastų fondų siūlomi mokesčiai kaip kad 1,5% nėra daug, tačiau per ilgą laiką visa tai "susideda" ir gaunasi taip, jog didelė dalis atitenka būtent fondo valdytojams, kurie labai retais atvejais sugeba parodyti geresnį rezultatą nei ETF (pasyviai valdomi fondai).
4. Rodomas vienerių metų rezultatas. Būtina atkreipti dėmesį, jog vieneri metai yra labai trumpas laikotarpis, jog vertinti fondo "sugebėjimus" ir labiausiai tuom naudojasi aktyviai valdomi fondai, kurie gana dažnai parodo geresnius rezultatus trumpuoju laikotarpiu nei tiesiog ETF, kuris seką indeksą.
Keletą aspektų ką reikėtų pasirinkti, jog būtų lengviau išsirinkti tinkamą ETF, tai:
1. Fondo metai. Kuo ilgesnė istorija, tuo daugiau galima "pasitikėti" fondu.
2. Galima pasirinkti ETF, kuris gautus įmonių dividendus atiduoda investuotojams arba tuos pinigus tiesiog investuoja toliau.
3. Fondo dydis. Dažniausiai kuo didesnis fondas, tuo didesnis likvidumas.
Sudėliojus anksčiau aprašytus filtrus gauname rezultatą 30 ETF, kurie atitinka pasirinktus kriterijus. Mes pasirenkame pirmąjį ETF, kuris yra didžiausias ir važiuojam toliau. :)
Dėl tam kažkokių (nežinomų) priežasčių gali parodyti, jog fondas yra svarais (GBP) ir jūs esate UK privatus investuotojas. Tai galite pakeisti arba pasilikti, nes kažkokios įtakos šiuo atveju tai nedaro.

Atkreipkite dėmesį į ISIN numerį ir Ticker. Jų dėka mes galėsime tiksliai pasirinkti ETF per turimą brokerį.
1. ISIN numeris
2. Informacija susipažinimui apie ETF
3. Paskutinė "žinoma" kaina už vieną vienetą
4. Fondo Valiuta
5. Valiutos rizika. Jeigu yra parašyta, jog "Currency unhedged" tai reiškia, jog fondas nieko nedaro, jog būtų apsidrausta nuo valiutos rizikos t.y. neturi įsigyję įvairių galimų finansinių priemonių, kurios galėtų apsaugoti nuo valiutos nuvertėjimo. Gali būti tokia situacija, jog ETF pabrango 10%, bet valiuta "atpigo" 4%. Tai reikštų, jog jūsų realus uždarbis parduodant yra 6%.
6. Fondo mokesčiai. Kuo mažiau - tuo geriau.
7. Distribution policy reiškia "kas bus daroma su gautais dividendais". Accumulating reiškia, jog dividendu neišmokės, o bus už juos perkamos toliau akcijos.
8. Fondo įsteigimo/pradžios data.
Paprastumo dėlei pasirinkome Swedbank kaip pvz (nors Swedbank pirkimo komisiniai ir nėra tokie maži kaip Interactive Brokers, eToro). Patį investavimo gidą per Swedbank galite rasti čia.

Įvedus ISIN arba Ticker "raidžių ir skaičių" kombinaciją gausite kelis pasirinkimus (šiuo atveju 3).

GER - Vokietija
LON - Londonas
AMS - Amsterdamas

Galite pasirinkti, kuris labiausiai prie širdies.

Papildoma informacija

 • Fondo dydis
  Yra daug skirtingų ETF, kurie seka tą patį fondą, tačiau skiriasi fondų valdomos sumos. Kitaip sakant fondo dydis priklauso nuo to kiek žmonių yra investavę į jį. Iš principo kuo didesnį kapitalą valdo fondas tuo geriau, bet tai nėra svarbiausia taisyklė pagal kurią reikėtų vadovautis atsižvelgiant į fondo dydį. Jei fondo dydis nėra didelis, atsiranda rizika, kad fondas gali būti uždarytas. Taip pat mažas fondas yra kur kas mažiau likvidus nei didelis fondas. Bet kokiu atveju nereikėtų aklai pasikliauti fondų dydžiu, nes nebūtinai $300 milijonų fondas yra geriau nei $200 milijonų fondas. Pirmenybe reiktų teikti tiems fondams kurių kapitalizacija daugiau nei $100 milijonų.
 • Fondo amžius
  Norint palyginti ETF`us geriausia, kad turėtume bent jau vienerių metų statistiką, o kuo ilgesnis fondo gyvavimo laikotarpis tuo geriau galima matyti kokį metinį pelningumą generavo investuotojams. Žinoma tai ne įtakoja ateities rezultatų, tačiau bendrą tendenciją galime matyti.

 • Fondo mokesčiai
  Vienas iš svarbiausių pasirinkimo kriterijų yra mokesčiai (TER). Renkantis į ką investuoti svarbu atkreipti dėmesį į fondo valdymo mokestį. Taigi šiuo atveju, kuo mažesni valdymo mokesčiai, tuo naudingiau investuotojui. Pavyzdžiui lyginant du pagrindinius ETF, kurie seka SP500 indeksą skirtumas gal ir nėra didelis, tačiau ilgame laikotarpyje tai susidaro reikšminga suma:
  - Vanguard S&P500 ETF (VOO): The TER is 0.04%
  - SPDR S&P 500 ETF (SPY): The TER is 0.09%
  Tarkim investavus 100000 USD į VOO per metus “sutaupysime” 50 USD. Tai gal ir neatrodo daug, tačiau jei investuosime 20 metų su 8% metiniu pelningumu, susidarys daugiau nei 4000 USD sutaupyta suma.

 • Pelningumas
  Turėdami kuo ilgesnius fondo gyvavimo rezultatus galime matyti kaip tam fondui sekėsi anksčiau ir kokią grąžą generavo skirtingi fondai. ETF`ų fondų valdymas susideda iš sandorių pirkimo/pardavimo mokesčių, darbuotojų atlyginimų, reguliavimo mokesčio bei kitų mokesčių, o visa tai atsiliepia indekso grąžai. Jei mokesčiai tarp dviejų fondų labai skiriasi, grąža taip pat bus reikšminga. Taigi reikėtų palyginti kaip indeksams sekėsi ilguoju laikotarpiu - nuo įkūrimo, tada kokią grąžą buvo generuojama kiekvienais metais ir kokie einamųjų metų rezultatai.
 • Likvidumas
  Dar vienas svarbus pasirinkimo kriterijus - likvidumas. Kitaip tariant kaip dažnai ETF perkamas arba parduodamas. Iš principo tai gana aiškus kriterijus, kadangi kuo dažniau arba kuo didesnę apyvartą generuoja indeksas, tuo geriau. Jei ETF likvidumas didelis, tai reiškia, kad skirtumas tarp pirkimo ir pardavimo kainos (Eng. Spread) bus maženis, o tai naudinga tiek perkant, tiek parduodant ETF vienetus. Be to reikėtų stebėti ne tik pačio ETF likvidumą, tačiau ir aktyvų kurios sudaro tą indeksą.
 • Dividendų paskirstymas
  Kadangi ETF fondas susideda iš daug skirtingų kompanijų akcijų, o kai kurios kompanijos išmoka dividendus. ETF`ai dar skirstomi į distributing (ETF fondai, kurie išmoka dividendus investuotojams) ir accumulating (ETF fondai, kurie gaunamas dividendus reinvestuoja). Investuotojui reikėtų pasirinkti į kokio tipo ETF fondą investuoti. Žinoma pasirinkus dividendus išmokančius ETF`us reikia žinoti, kad reikės susimokėti mokesčius už gaunamus dividendus. Paprastai jie būna išmokami kas ketvirtį. Lietuvoje gaunami dividendai yra apmokestinami 15% GPM mokesčių. Accumulating arba dividendus reinvestuojantys ETF šiuo atveju labiau rekomenduojami investuotojams dar tik auginantiems portfolio, nes GPM mokesčio mokėti nereikės, o už gautus dividentus bus ETF fondas perka daugiau aktyvų.

 • Taigi renkantis ETF būtų gerai atsižvelgti į kuo daugiau kriterijų, tačiau nėra būtinai į juos visus. Nepaisant to, kad TER kriterijus yra vienas iš svarbiausių, tačiau vien pigiausia kaina nebūtinai reiškia, kad ETF fondas bus pats geriausias pasirinkimas.

Susisiekite su mumis

Jeigu manote, jog kažkas yra nesuprantama arba trūksta informacijos, kuria galėtumėte pasidalinti, tai būtinai susisiekite su mumis.

Spustelėdami „Sutinku“ sutinkate, kad jūsų įrenginyje būtų saugomi slapukai, kad pagerintumėte svetainės naršymą, analizuotumėte svetainės naudojimą ir padėtumėte mūsų rinkodaros pastangoms. Norėdami sužinoti daugiau informacijos, peržiūrėkite mūsų privatumo politiką.