II pensijų pakopa ir jos niuansai

Pradžiai pažvelkime į viską per humoro prizmę 🤓☺️

Šiuo metu viena aktyviausių diskusijų vyksta apie II pensijų pakopos pratęsimą / sustabdymą / nutraukimą ar kitus su tuo susijusius klausimus. Kadangi tema yra ganėtinai plati ir užtrunka surinkti visą reikalingą informaciją tai pamėginsiu visa tai išskaidyti į kelias dalis (I dalį aptarsime šiame straipsnyje).

Turinys

I dalis

 • Kaip atsisakyti ir nebūti daugiau niekada įtrauktam/įtrauktai atgal ? (POPULIARIAUSIAS KLAUSIMAS)
 • Kiek aš galiu sukaupti naudodamasis II pensijų pakopa lyginant su III pensijų pakopa, IGD, ETF?

II dalis

 • Kam iš viso reikalinga II pensijų pakopa?
 • Kas įvyksta su mano pinigais sulaukus pensinio amžiaus t.y. kaip II pensijų pakopa atsiduria pas mane rankose?
 • Ar sulaukus 40 metų Sodra dar gali mane įtraukti į II pensijų pakopos kaupimą. Kodėl turėjau vėl Sodroj sukurt prašymą nepratęst kaupimo II pakopoj, nors man jau >40 metų. Berods girdėjau, kad tik jaunesniems automatiškai pratęsinės ar ne?
 • Kaip atsisakyti / sustabdyti pakopą (informacinis gidas su nuotraukomis)?
 • Kodėl fondų valdytojai atsilieka nuo rinkos indekso?

III dalis

 • Ar galima pasirinkti kitokią rizikos grupę (nei nurodyta) pasirinktoje pensijų bendrovėje?
 • Ar pensijų lėšos yra saugios?

Kaip atsisakyti II pakopos pensijos

Trumpas atsakymas: Neatsisakysite

Ilgesnis atsakymas:
Jeigu 2019 metais buvote sustabdę II pakopos pensijos kaupimą, tai galite toliau ją sustabdyti parašę prašymą į SODRĄ iki birželio 30d. (kaip tai padaryti bus gidas kitą savaitę). Tačiau, jeigu 2019 to nepadarėte ir šiuo metu ji yra aktyvi, tai jos atsisakyti negalite. Žinomas konkretus atvejis, kai vienas asmuo kreipėsi į teismą ir bylą pralaimėjo. Tikriausiai galima eiti iki labai aukštai, bet kol kas nėra žinomo atvejo, jog kažkam būtų tai pavykę padaryti.

Sutinku, jog nelabai kaip skamba situacija kai 18-metis gavęs pirmąjį darbą ir iki galo nesuprantantis pensijų II pakopos pasirašo sutartį ir po to nesupranta, kodėl taip pasielgė. Turiu pripažinti, jog ir Sodra ne visada iki galo tinkamai iškomunikuoja reikiamas žinutes (bei sistemoje padaro klaidų apie kurias vėliau pasidalinsiu 🙄). Visgi tas pasakymas, jog nebegali bet kada atsisakyti II pakopos pensijos nėra iki galo suprantamas ir aiškus, o tai manau tikrai nesukuria pasitikėjimo mūsų Sodros sistema.

Kad atsisakymas būtų įmanomas visiems, kurie nori tai turėtų atsirasti nauji įstatymų pakeitimai. Šiuo metu apie tai informacijos nėra. Bet. Finansiškai raštingų žmonių bendruomenė didėja ir tikiu, kad ilgainiui vis greičiau priimsime reikalingus sprendimus ir valstybiniu mastu.

Bet prieš atsisakant verta būtų pažiūrėti į skaičius (gal apsidžiaugsite, jog ją dar turite)👇

Ką kalba skaičiai

Scenarijus nr. 1.
1000 eur atlyginimas, pilnai pasinaudojama kaupimu.

Atlyginimo suma buvo paimta nedidelė, jog parodyti žmonių grupę, kuriai tikrai naudinga būtų pasinaudoti pensijų II pakopa ir kaupti būtent tokiu būdu. Pateikiamame pavyzdyje pamatysite daug skaičių, bet keletą esminių momentų norėčiau užfiksuoti

 • Paprastumo dėlei paimta vienoda metinė investicinė grąža - 10%. Grąžos svyruoja, bet ilgainiu laikotarpiu jos artėja prie tam tikro vidurkio, kuris yra tarp 7-10%, kai 100% investuojama į akcijas. Tai jokiais būdais nereiškia, jog vienos bendrovės grąža negali būti 8%, o kitos 12%. Tikėtina, jog taip ir bus, tačiau kuri sugebės parodyti geresnį rezultatą nei konkurentai palieku spręsti jums. Galite parsisiųsti šią lentelę ir pasiskaičiuoti patys su savo pasirinktais skaičiais.
 • Mokesčiai yra surašyti remianti įmonių pateikiama informacija, tačiau ilgainiui gali atsirasti neatitikimų, kuriuos turėtumėte pasitikrinti patys.
 • Trečiųjų šalių mokesčiai yra įrašyti tačiau jie nėra įtraukti į pačią skaičiuoklę. Priežastis - tie mokesčiai būna jau įskaičiuoti į fondo grąžą. Visgi verta į mokesčius atkreipti dėmesį, nes ilgainiui nuo jų labai priklauso kokia ta finansinė grąža bus sukaupta. Didelius mokesčius turintiems fondams yra ganėtinai sunku atkartoti indekso sėkmę ir juolab ją pralenkti.
 • Skaičiai yra surašyti remiantis šios dienos situacija t.y. žinant, koks yra VDU (nuo kurio valstybė prisideda prie II pakopos pensijos; galimybė pasinaudoti GPM lengvata, kuri šiuo metu yra galiojanti.
 • Mes nežinome ar tokia pati tvarka galios ir po x metų, bet sprendimus reikia priimti dabar. Tad noras yra kartu suprasti kaip geriausiai priimti sprendimą pagal prieinamą informaciją šiai dienai.
 • Ne kartą buvo kalbos, jog GPM lengvata bus panaikinta. Tai įtakotų šiuos skaičius.
 • VDU ilgainiui didės, tad valstybės prisidėjimas taipogi (nebent keistųsi tvarka).
 • Svarbu atkreipti dėmesį, jog artėjant prie pensinio amžiaus pensijų bendrovė jur perveda į mažiau rizikingus aktyvus t.y. atsiranda finansiniame portfelyje obligacijų ir kitų instrumentų, kurie taip stipriai "nekrenta" kaip akcijos. Tiesa šiuo metu aiškinamasi, ar galima vistiek pateikus prašymą likti rizikingiausiame pasirinkime.

Scenarijus nr. 2.
4167 eur atlyginimas, pilnai pasinaudojama kaupimu.

Daugelis manome, jog II pensijos pakopa naudinga tik gaunantiems mažas pajamas. Čia paimtas pavyzdys kaip visa tai atrodytų gaunant "didesnes" pajamas nei vidutinis atlyginimas. Šią lentelę taip pat galite parsisiųsti, jog pasinagrinėti patogiau.

Scenarijus nr. 3.
1000 eur atlyginimas, pilnai pasinaudojama kaupimu. Grąžos skirtingos

Papildomai pridedu lentelę, kurioje matytusi, kokią metinę grąžą turi generuoti fondai, jog būtų vienoda suma po 30 metų.

Scenarijus nr. 4.
1000 eur atlyginimas, pilnai pasinaudojama kaupimu ir papildomos 30 eur įmokos, jog pasinaudoti GPM lengvata. Grąžos vienodos

Visur paskaičiuota, jog investuojama 60 EUR per mėnesį. Tik II pensijų pakopos atveju 30 eur automatiškai nuo atlyginimo, o kitus 30 EUR reikia pasirinkti, jog būtų pervedama į II pensijų pakopą papildomai.

Visose lentelėse skirtumai gana akivaizdūs II pensijų pakopos naudai (žiūrinti vien tik matematinę išraišką) ir tas dar labiau išryškėja, jeigu kaupiama papildomai II pensijų pakopoje ir pasinaudojama GPM lengvata.
BET. Yra vienas didžiulis BET. Istoriškai tam tikri finansiniai instrumentai generavo didesnę grąžą ne tai ką galėjo padaryti II pensijų pakopa ir ją valdančios įmonės. Taigi, kaip atrodytų šie pranašumai, jeigu imtume istorinę grąžą ir palygintume tada? Ir kaip viskas iš tiesų atrodys kai bus perkamas anuitetas už II pakopoje sukauptus pinigus.

Scenarijus nr. 5.
1000 eur atlyginimas, pilnai pasinaudojama kaupimu ir GPM lengvata III pakopoje. Grąžos remiantis istoriniais rezultatais.

Palyginkime kokių rezultatų galima būtų tikėtis ateityje, jeigu būtų toliau panaši istorinė grąža ir tokie patys mokesčiai bei GPM susigrąžinimo galimybės.

Pensijinių fondų rezultatai iki 2018.12.31 skelbiami Lietuvos Banko svetainėje: https://www.lb.lt/lt/pf-veiklos-rodikliai#ex-1-3

Ir jeigu pasižiūrėtume į pačius “pelningiausius” pensijų fondus tai pamatytume, jog didžiausia metinė grąža, kurią pavyko sugeneruoti buvo 6,62% “INVL EXTREMO II 16+”. Laikotarpis yra 11,3  metų, o tai būtų nuo 2007 09 24.


Pažiūrėkime, kokia grąža buvo ETF fondo SPY
24/09/2007 - 151.69 (SPY grąža būtų 4.44% vs INVL  6,62%)
05/05/2011 - 133.61.  (SPY grąža būtų 5.62% vs Swedbank 4,83%)
01/03/2006 - 129.37 (SPY grąža būtų 5.21% vs SEB 2.45%)

Kaip matome metinės grąžos toli gražu neprimena tas grąžas, kurias matėme pastaruosius 5 metus (2016-2021) ir kaip matome ETF fondas SPY turėjo truputi didesnę grąžą. Tiesa nėra visai teisingai lyginti skirtingų sudėčių finansinius produktus, bet šiuo atveju mes tiesiog lyginame skirtingas alternatyvas.

O čia palyginkime kokie rezultatai kai lyginame rezultatus ir gaunamą grąžą investuojant po 30 eur/mėn nuo 2019.01.01.

Lentelės nuoroda

Keletas pastebėjimų:

- istorinė grąža, kuri buvo 2019.01.01-2021.12.31 yra gerokai didesnė (daugiau nei 15%) nei įprastinis vidurkis svyruojantis tarp 7-10%. Būtų neatsakinga ir naivu tikėtis, jog tokia grąža išliks ilguoju laikotarpiu. Pvz 2006.03.01 - 2018.12.31 metinė grąža SPY ETF (fondas, kuris seka S&P 500) kaip matome buvo 5.21%.

- labai didele grąža išsiskyrė COMPENSA IGD "BPN Paribas US Growth". Aš nesitikiu, jog tokie rezultatai tęsis toliau. Tad viską ilguoju laikotarpiu lems mokesčiai, kurie bus toliau taikomi IGD bendrovėje.

- Taip pat įspūdingą grąžą galima pamatyti ir pasirinkus ETF, kuris investuoja į JAV tech kompanijas (sekamas Nasdaq100 indeksas). Tam tikra korekcija yra jau prasidėjusi ir kai kurios akcijos atpigo 50% ir daugiau, tačiau tai nereiškia, jog negalėtų šis ETF dar labiau koreaguotis ir tuomet metinė grąža, kuri yra 40%+ staiga "nebegeneruoja" tai ką matėme pastaruosius 3 metus.

- Jeigu palygintumėte II ir III pakopos rezultatus tai matysite, jog viskas buvo ganėtinai panašu. Įdomu tik tai, jog net kai III pakopoje metinė grąža yra šiek tiek didesnė, tai pagal skaičiavimus gauname, jog finansinė išraiška geriau atrodo kaupiant per II pensijų pakopą. Kyla klausimas, ar iš tiesų verta kaupti III pakopoje ar tiesiog papildomai antroje. Aišku vienas didžiausių pliusų III pakopos yra tas, jog pinigus galima išsiimti bet kada.

Kam iš viso reikalinga II pensijų pakopa?

Kaip jau žinote rekomenduojama pensija susideda iš trejų dalių. Sodros, kaupiamos nuo atlyginimo (II pakopa) ir savarankiškas kaupimas (dažniausiai tai III pensijų pakopa).

Pagal dabartinius duomenis panašu, jog žmogus sulaukęs pensinio amžiaus sunkiai galėtų pragyventi tik iš Sodros pensijos. Tad valstybė skatina mums kaupti papildomai ir siūlo prie to prisidėti.

Tai galima daryti "susimažinant" atlyginimą t.y. gausite mažiau "į rankas" ir visa tai vadinasi pensijų II pakopa. Valstybė papildomai kiekvieną mėnesį prisidės prie mūsų noro kaupti senatvei. Valstybei apsimoka prisidėti prie tokių veiksmų, kadangi investuojami pinigai ilgainiui duoda didesnę grąžą nei reikėtų mokėti didesnes pensijas. O kad mokėtų didesnes pensijas, mums visiems reikėtų mokėti didesnius mokesčius (ko daugelis mūsų nenori).

Aišku yra ir kita galimybė - kaupimas III pakopoje, kur "nepasiėmimo" saugikliai yra sumokėti pasinaudota GPM lengvata ir taipogi susimokėti mokesčius už pelną. Kitaip tariant bandoma iš tiesų sukaupti finansinį krepšelį senatvei.

Iš vienos pusės norėtume sakyti, jog tai mūsų pinigai ir mes sprendžiame ką daryti su jais, bet iš kitos pusės žiūrint tai ne visada mes mokame elgtis su pinigais ir tas pasakymas, jog "aš iki pensijos nedagyvensiu" yra tiesiog kvailas (statistiškai žmonės gyvena Lietuvoje ilgiau nei pensijinis amžius).

Taigi II pensijų pakopa yra reikalinga, jog mes galėtume geriau gyventi sulaukus senjorų amžiaus ir kaip matome pagal rezultatus bei skaičiavimus, tai nėra jau toks blogas dalykas kaip galima buvo pagalvoti iš pradžių.

Kas įvyksta su mano pinigais sulaukus pensinio amžiaus?

Sulaukus pensinio amžiaus yra įsigyjamas pensinis anuitetas. Apie tai ir galimas alternatyvas plačiau aparašytas straipsnis "Pensinio anuiteto pirkimas ir galimos alternatyvos"

Ar sulaukus 40 metų Sodra dar gali mane įtraukti į II pensijų pakopos kaupimą?

Sodros tinklalapyje yra paminėta, jog automatinis įtraukimas galimas iki 40 metų. Tačiau žinoma tam tikras skaičius atvejų kai žmonės įtraukiami ir vyresnio amžiaus. Jeigu jūs manote, jog jums tai nėra aktualu, tai reikėtų pasitikrinti nuėjus į Sodros puslapį. Taip pat galite parašyti raštą Sodrai apie savo apsisprendimą.

Kaip atsisakyti / sustabdyti pakopą?

Jeigu jūs pradėjote kaupti II pensijų pakopoje ir 2019 metais nebuvote sustabdę, tai šioje vietoje nieko padaryti jau nebėra galima (nebent kada nors bus priimti nauji įstatymai arba jų tam tikros išlygos). Žinomi atvejai kai žmonės bandė per teismus išsireikalauti kitokio sprendimo, bet nepavyko.

Jeigu buvote sustabdę 2019 metais ir dabar norite tai pakartoti, tai tuomet čia šitas gidas jums:

Kodėl fondų valdytojai atsilieka nuo rinkos indekso?

Kad tinkamai atsakyti į šį klausimą, paprašėme pakomentuoti INVL Investicijų valdymo padalinio vadovo Vaidoto Rūko. Komentaras apie "INVL 1982-1988" II pakopos pensijų fondą:

"Nors šio konkretaus fondo veikla oficialiai prasidėjo 2019-01-02, tačiau jo startas buvo su vienu ar keliais klientais, o fondo dydis galėjo siekti vos šimtus ar tik kelis tūkstančius eurų, atėjus klientui – padvigubėti ir pan. Reali INVL gyvenimo ciklo fondų veikla prasidėjo nuo sujungimo su senaisiais, t.y. 2019 m. vasario 1 d., todėl siekiant suprasti tikruosius rezultatus, atskaitos tašką geriau imti realią veikla nuo 2019-01-31 d. Vertinant fondo ir lyginamojo indekso grąžą nuo šios dienos iki minėtos 2022-01-07, rezultatai būtų atitinkamai 49,21 proc. ir 54,74 proc. 

Matematiškai taip išeina, jog jei fondas tobulai atkartotų indeksą bei taikytų 1 proc. mokestį bei per metus padvigubėtų, tai indekso grąža sudarytų 100 proc., o fondo – 98 proc. Tam, kad sužinotume „tikrąjį“ metinį atsilikimo tempą, turėtume atlikti dalybos veiksmą: 1,98 / 2 -1 = 1 proc.

Pensijų fondo atveju tas skaičius yra: 1,4921 / 54,74 -1 = 3,57 proc. 

Kadangi šis atsilikimas susidarė per beveik trejus metus (tiksliau 2,94 metų), vidutiniškai per metus fondas nuo indekso atsiliko 1,23 proc. (ne dalyba iš 2,94, bet „sudėtinių palūkanų“ formulė su šaknies traukimu). 

Kaip susidarė šis skirtumas? Dalį paaiškinimo galima rasti LB veiklos ataskaitose:

https://www.lb.lt/lt/pf-veiklos-rodikliai#ex-1-1

Ten matoma, jog fondas patiria „Tikėtiną sąlyginį BIK (bendrasis išlaidų koeficientas)“, kuris susidaro iš pačio pensijų fondo taikomų mokesčių (šiuo atveju fondas taiko tik valdymo mokestį, kuris 2019-2021 m. buvo atitinkamai 0,85; 0,65 ir 0,5 proc.) ir sąnaudų, kurios yra patiriamos fondų, į kuriuos investuoja pensijų fondas. 

Tikėtinas sąlyginis BIK 2019 buvo 1,09 proc., 2020 – 0,93 proc., 2021 dar nėra paskaičiuotas, bet jei darytume prielaidą, kad jis nepasikeitė, tuomet jis būtų 0,78 proc.). Taigi vidutinis valdymo mokestis per 3 metus buvo 0,65 proc., dar 0,28 proc. sąnaudų pridėjo ETFai ir kiti fondai, viso – 0,93 proc. 

Vien sąnaudomis galime paaiškinti 0,93 proc. iš 1,23 proc. realaus skirtumo. Kaip susidarė papildomi 0,3 proc.? Akivaizdu, kad pensijų fondas net ir norėdamas, teoriškai negali tobulai atkartoti indekso, nes nuolat pervedamos žmonių lėšos, kurios investuojamos tik pvz. kitą dieną, rinkoje perkami ETFai, kurie patiria slippage (skirtumas tarp „rinkos“ kainos ir realaus sandorio) ir t.t. Kuo fondai bus didesni, tuo šios indekso atkartojimo sąnaudos taps mažesnės.

Taip pat dalį atsilikimo lėmė ir INVL pasirinkta strategija investuoti į alternatyviuosius fondus (privataus kapitalo, privačios skolos, NT fondus). Tikėtina metinė tokių investicijų grąžą yra 10 proc. ar daugiau, t.y. panašiai, kaip ir istorinė viešųjų rinkų, tačiau stabilesnė. Minėtos investicijos ir pasiekė savo tikėtiną grąžą, tačiau rinkos per šį periodą uždirbo net 18,4 proc. (64,2 proc. nuo 2019 m.)! Savo strategijos neatsižadame. Priešingai, sparčiai didiname apimtis alternatyviuose produktuose, nes neabejojame, jog šių produktų grąža bus didesnė nei viešųjų rinkų, todėl mums pavyks stipriai pagerinti rezultatus prieš lyginamąjį indeksą. "

Ar galima pasirinkti kitokią rizikos grupę (nei nurodyta) pasirinktoje pensijų bendrovėje?

Taip. Tą galima atvykus į bendrovę, kuri valdo jūsų II pakopos pensiją. Taipogi tai galima padaryti internetu.

Ar pensijų lėšos yra saugios?

Apie pensijų lėšų saugumą ir kaip tai yra atskirta nuo įmonės turto. Koks procesas būtų įmonės likvidavimo atveju:

Apie tai plačiai galima pasiskaityti Pensijų kaupimo įstatyme

24.7 punkte rašoma:
"Likviduojamos pensijų kaupimo bendrovės likvidatorius, likvidacinės komisijos pirmininkas ir bankrutuojančios pensijų kaupimo bendrovės bankroto administratorius yra atsakingi už pensijų fondų valdymo perdavimą kitoms pensijų kaupimo bendrovėms, kurį jie privalo vykdyti laikydamiesi šio įstatymo 27 straipsnyje nustatytų reikalavimų."

Turtas yra atskirtas nuo valdymo įmonės bei saugojimas depozitoriume (depozitoriumo paslaugas teikiančiame Lietuvoje registruotame banke), kur turtas taip pat nepriklauso bankui. Valdymo įmonės bankroto atveju fondo valdymas yra tiesiog perduodamas kitai bendrovei. ,

Jeigu tau ši ir panašaus pobūdžio informacija naudinga, tačiau ne visada užsuki į svečius, tai gali prenumeruoti naujienlaiškį ir retai atsiųsime reikalingas žinias 🤓

Prenumeruokite naujienlaiškį

Arba neprenumeruokite naujienlaiškio, bet kažkaip kitaip pasirūpinkite savo finansais. Please.
Prisijunkite prie mažos grupės "tikinčiųjų" gera finansine ateitimi. Savo ir ne tik.
Spustelėdami „Sutinku“ sutinkate, kad jūsų įrenginyje būtų saugomi slapukai, kad pagerintumėte svetainės naršymą, analizuotumėte svetainės naudojimą ir padėtumėte mūsų rinkodaros pastangoms. Norėdami sužinoti daugiau informacijos, peržiūrėkite mūsų privatumo politiką.