II pensijų pakopa ir jos niuansai

Šiuo metu viena aktyviausių diskusijų vyksta apie II pensijų pakopos pratęsimą / sustabdymą / nutraukimą ar kitus su tuo susijusius klausimus. Kadangi tema yra ganėtinai plati ir užtrunka surinkti visą reikalingą informaciją tai pamėginsiu visa tai išskaidyti į kelias dalis (I dalį aptarsime šiame straipsnyje).

Turinys

I dalis (skaitai dabar ☺️)

 • Kaip atsisakyti ir nebūti daugiau niekada įtrauktam/įtrauktai atgal ? (POPULIARIAUSIAS KLAUSIMAS)
 • Kiek aš galiu sukaupti naudodamasis II pensijų pakopa lyginant su III pensijų pakopa, IGD, ETF?

II dalis (2022 01 19)

 • Kam iš viso reikalinga II pensijų pakopa?
 • Kas įvyksta su mano pinigais sulaukus pensinio amžiaus t.y. kaip II pensijų pakopa atsiduria pas mane rankose?
 • Ar sulaukus 40 metų Sodra dar gali mane įtraukti į II pensijų pakopos kaupimą. Kodėl turėjau vėl Sodroj sukurt prašymą nepratęst kaupimo II pakopoj, nors man jau >40 metų. Berods girdėjau, kad tik jaunesniems automatiškai pratęsinės ar ne?
 • Kaip atsisakyti / sustabdyti pakopą (informacinis gidas su nuotraukomis)?
 • Kodėl fondų valdytojai atsilieka nuo rinkos indekso?

III dalis (2022 01 28)

 • Ar galima pasirinkti kitokią rizikos grupę (nei nurodyta) pasirinktoje pensijų bendrovėje?
 • Ar pensijų lėšos yra saugios?
 • Palyginimas su Estijos ir kitų šalių II pakopomis
 • Jeigu aš isigysiu anuiteta būdamas 70 metų. Man bus mokama tarkim 400 eurų suma kas mėnesį. Mano gaunama suma su infliacija kartu nebekils, mano sukaupta suma nebus investuojama ir kiekvieną mėnesį kartu su infliacija gausiu vis mažiau vertės turinčią 400 eurų sumą. Tai tarkim esant 3proc metinei infliacijai aš būdamas 90-ies gausiu jau 400 kurie bus verti jau tik 217(kitaip sakant pusę) tos vertės kurią gavau pirmais metais po anuiteto pasirašymo?Realiai tendencingai vis mažiau gausiu sendamas? O mano sukaupti pinigai kažkodėl nebus investuojami ir degs?
 • Klausimas ar privalomas pensijų kaupimas nepažeidžia mano, kaip žmogaus teisių į savo uždirbtus pinigus?
 • Klausimas ar privalomas pensijų kaupimas nepažeidžia mano, kaip žmogaus teisių į savo uždirbtus pinigus?

Kaip atsisakyti II pakopos pensijos

Trumpas atsakymas: Neatsisakysite

Ilgesnis atsakymas:
Jeigu 2019 metais buvote sustabdę II pakopos pensijos kaupimą, tai galite toliau ją sustabdyti parašę prašymą į SODRĄ iki birželio 30d. (kaip tai padaryti bus gidas kitą savaitę). Tačiau, jeigu 2019 to nepadarėte ir šiuo metu ji yra aktyvi, tai jos atsisakyti negalite. Žinomas konkretus atvejis, kai vienas asmuo kreipėsi į teismą ir bylą pralaimėjo. Tikriausiai galima eiti iki labai aukštai, bet kol kas nėra žinomo atvejo, jog kažkam būtų tai pavykę padaryti.

Sutinku, jog nelabai kaip skamba situacija kai 18-metis gavęs pirmąjį darbą ir iki galo nesuprantantis pensijų II pakopos pasirašo sutartį ir po to nesupranta, kodėl taip pasielgė. Turiu pripažinti, jog ir Sodra ne visada iki galo tinkamai iškomunikuoja reikiamas žinutes (bei sistemoje padaro klaidų apie kurias vėliau pasidalinsiu 🙄). Visgi tas pasakymas, jog nebegali bet kada atsisakyti II pakopos pensijos nėra iki galo suprantamas ir aiškus, o tai manau tikrai nesukuria pasitikėjimo mūsų Sodros sistema.

Kad atsisakymas būtų įmanomas visiems, kurie nori tai turėtų atsirasti nauji įstatymų pakeitimai. Šiuo metu apie tai informacijos nėra. Bet. Finansiškai raštingų žmonių bendruomenė didėja ir tikiu, kad ilgainiui vis greičiau priimsime reikalingus sprendimus ir valstybiniu mastu.

Bet prieš atsisakant verta būtų pažiūrėti į skaičius (gal apsidžiaugsite, jog ją dar turite)👇

Ką kalba skaičiai

Scenarijus nr. 1.
1000 eur atlyginimas, pilnai pasinaudojama kaupimu.

Atlyginimo suma buvo paimta nedidelė, jog parodyti žmonių grupę, kuriai tikrai naudinga būtų pasinaudoti pensijų II pakopa ir kaupti būtent tokiu būdu. Pateikiamame pavyzdyje pamatysite daug skaičių, bet keletą esminių momentų norėčiau užfiksuoti

 • Paprastumo dėlei paimta vienoda metinė investicinė grąža - 10%. Grąžos svyruoja, bet ilgainiu laikotarpiu jos artėja prie tam tikro vidurkio, kuris yra tarp 7-10%, kai 100% investuojama į akcijas. Tai jokiais būdais nereiškia, jog vienos bendrovės grąža negali būti 8%, o kitos 12%. Tikėtina, jog taip ir bus, tačiau kuri sugebės parodyti geresnį rezultatą nei konkurentai palieku spręsti jums. Galite parsisiųsti šią lentelę ir pasiskaičiuoti patys su savo pasirinktais skaičiais.
 • Mokesčiai yra surašyti remianti įmonių pateikiama informacija, tačiau ilgainiui gali atsirasti neatitikimų, kuriuos turėtumėte pasitikrinti patys.
 • Trečiųjų šalių mokesčiai yra įrašyti tačiau jie nėra įtraukti į pačią skaičiuoklę. Priežastis - tie mokesčiai būna jau įskaičiuoti į fondo grąžą. Visgi verta į mokesčius atkreipti dėmesį, nes ilgainiui nuo jų labai priklauso kokia ta finansinė grąža bus sukaupta. Didelius mokesčius turintiems fondams yra ganėtinai sunku atkartoti indekso sėkmę ir juolab ją pralenkti.
 • Skaičiai yra surašyti remiantis šios dienos situacija t.y. žinant, koks yra VDU (nuo kurio valstybė prisideda prie II pakopos pensijos; galimybė pasinaudoti GPM lengvata, kuri šiuo metu yra galiojanti.
 • Mes nežinome ar tokia pati tvarka galios ir po x metų, bet sprendimus reikia priimti dabar. Tad noras yra kartu suprasti kaip geriausiai priimti sprendimą pagal prieinamą informaciją šiai dienai.
 • Ne kartą buvo kalbos, jog GPM lengvata bus panaikinta. Tai įtakotų šiuos skaičius.
 • VDU ilgainiui didės, tad valstybės prisidėjimas taipogi (nebent keistųsi tvarka).
 • Svarbu atkreipti dėmesį, jog artėjant prie pensinio amžiaus pensijų bendrovė jur perveda į mažiau rizikingus aktyvus t.y. atsiranda finansiniame portfelyje obligacijų ir kitų instrumentų, kurie taip stipriai "nekrenta" kaip akcijos. Tiesa šiuo metu aiškinamasi, ar galima vistiek pateikus prašymą likti rizikingiausiame pasirinkime.

Scenarijus nr. 2.
4167 eur atlyginimas, pilnai pasinaudojama kaupimu.

Daugelis manome, jog II pensijos pakopa naudinga tik gaunantiems mažas pajamas. Čia paimtas pavyzdys kaip visa tai atrodytų gaunant "didesnes" pajamas nei vidutinis atlyginimas. Šią lentelę taip pat galite parsisiųsti, jog pasinagrinėti patogiau.

Scenarijus nr. 3.
1000 eur atlyginimas, pilnai pasinaudojama kaupimu. Grąžos skirtingos

Papildomai pridedu lentelę, kurioje matytusi, kokią metinę grąžą turi generuoti fondai, jog būtų vienoda suma po 30 metų.

Scenarijus nr. 4.
1000 eur atlyginimas, pilnai pasinaudojama kaupimu ir papildomos 30 eur įmokos, jog pasinaudoti GPM lengvata. Grąžos vienodos

Visur paskaičiuota, jog investuojama 60 EUR per mėnesį. Tik II pensijų pakopos atveju 30 eur automatiškai nuo atlyginimo, o kitus 30 EUR reikia pasirinkti, jog būtų pervedama į II pensijų pakopą papildomai.

Visose lentelėse skirtumai gana akivaizdūs II pensijų pakopos naudai (žiūrinti vien tik matematinę išraišką) ir tas dar labiau išryškėja, jeigu kaupiama papildomai II pensijų pakopoje ir pasinaudojama GPM lengvata.
BET. Yra vienas didžiulis BET. Istoriškai tam tikri finansiniai instrumentai generavo didesnę grąžą ne tai ką galėjo padaryti II pensijų pakopa ir ją valdančios įmonės. Taigi, kaip atrodytų šie pranašumai, jeigu imtume istorinę grąžą ir palygintume tada? Ir kaip viskas iš tiesų atrodys kai bus perkamas anuitetas už II pakopoje sukauptus pinigus.

Apie tai skaitysime antroje dalyje, kuri tikėtina bus po savaitės. Stay tuned 🥳

Jeigu tau ši ir panašaus pobūdžio informacija naudinga, tačiau ne visada užsuki į svečius, tai gali prenumeruoti naujienlaiškį ir retai atsiųsime reikalingas žinias 🤓

Prenumeruokite naujienlaiškį

Arba neprenumeruokite naujienlaiškio, bet kažkaip kitaip pasirūpinkite savo finansais. Please.
Prisijunkite prie mažos grupės "tikinčiųjų" gera finansine ateitimi. Savo ir ne tik.
Spustelėdami „Sutinku“ sutinkate, kad jūsų įrenginyje būtų saugomi slapukai, kad pagerintumėte svetainės naršymą, analizuotumėte svetainės naudojimą ir padėtumėte mūsų rinkodaros pastangoms. Norėdami sužinoti daugiau informacijos, peržiūrėkite mūsų privatumo politiką.