Kiek kainuoja turėti automobilį? (gal verta nuomotis?)

FinansaiPaprastai.lt dalinasi Nerijaus Murausko pamąstymais apie automobilio (ne)turėjimą. Video galite pasižiūrėti čia

Apačioje rasite tekstinę informaciją ir mūsų pastebėjimus į ką reikėtų dar atkreipti dėmesį.

---

NUOMOTIS AR PIRKTI?

Panagrinėsime įdomų kampą – kas labiau apsimoka: ar nuomotis, ar pirkti nuosavą automobilį?

Pakalbėjęs su pažįstamu, kuris nuomoja automobilius tiek trumpalaike, tiek ilgalaike nuoma. Sužinojau, kad jo nuomojami automobiliai kainuoja apie 200 eurų per mėnesį (automobiliai yra apie 10 metų senumo). Aš pagalvojau, kad neskaitant to kiek kainuoja automobilį įsigyti, nesvarbu ar perkant su kreditu ar visa suma iškarto, man mano automobilis kainuoja 200 eurų per mėnesį (kalbu apie draudimo ir įvairių remontų kainą). Tai suskaičiuoju turėdamas kelių metų statistiką kiek, kur išleidžiu (detalėms, remontams ir pan.). Tačiau, tokį kokį vairuoju aš, nuomočiausi tikrai brangiau negu man kainuoja jį turėti (vairuoju Mustang‘ą). Bet paprastesnį automobilį galbūt galima pigiau išsinuomoti negu turėti savo.

PIRKIMO BŪDAI

Kaip galiu įsigyti automobilį?

Pats pagrindinis ir dažniausias būdas – visą sumą mokėti iš karto. T.y ateinu ir sumoku grynais arba pavedimu už automobilį. (labiausiai tinka senesniems automobiliams).

Antrasis būdas yra šiek tiek brangesnis – lizinguotis automobilį. Dažniausiai naudojamas naujesniems automobiliams. T.y visiškai naujiems arba kelių metų senumo. Rečiau naudojamas senesniems automobiliams. Šis būdas yra patogus, nes nereikia turėti visos sumos iš karto. Užtenka turėti pradinį įnašą apie 10% ir mokėti mėnesines įmokas. 

Trečiasis būdas kaip galima įsigyti automobilį – pirkti su vartojamo kreditu, vadinamu „paskola automobiliui įsigyti.“ 

Kuo skiriasi lizingas ir paslauga automobiliui įsigyti? Pirmiausia tai, kad lizingo atveju mes neturim savo automobilio, jį turi lizingo bendrovė. Mes tiesiog naudojamės juo, esame valdytojai. Kitu atveju, kai perku su vartojimo kreditu automobiliui įsigyti, aš turiu automobilį kaip savo nuosavybę, taip pat turiu ir vartojimo kreditą. Taipogi, skiriasi tuo, kad lizingas yra kur kas pigesnis instrumentas, jis svyruoja kažkur nuo 2-5 procentų, vidurkis apie 2-3 procentus. Kitas būdas yra žymiai brangesnis, jo vidurkis apie 10 procentų. T.y. kaina, kiek sumokėsime už pasiskolintus pinigus. Tai yra kelis kartus brangesnis instrumentas, negu lizingas.

KAINŲ PALYGINIMAI

Kalbant konkrečiau, tai gautųsi, kad perkant automobilį už 4000 eurų, jeigu aš kaupčiausi pats 4000 eurų per 5 metus, man reiktų atsidėti po 67 eurus per mėnesį. Jeigu lizinguočiausi t.y (įsigyju automobilį dabar ir per ateinančius penkerius metus išsimoku), man reikėtų mokėti po 72 eurus per mėnesį. Jeigu perku vartojamo kredito automobiliui įsigyti, tokiu atveju per penkerius metus, turėčiau sumokėti po 85 eurus per mėnesi. Kaip matome, kaina auga lyginant su tuo kiek kainuoja pačiam atsidėti ir iki to kiek kainuoja vartojimo paslauga automobiliui. Galutinė kaina gaunasi, kad čia ir dabar automobilį galėčiau įsigyti už 4000 eurų, su lizingu automobilis gaunasi 4300 eurų, o su vartojimo paslauga gaunasi beveik 5100 eurų per penkerius metus. Tai reiškia, kad su lizingu aš permoku 300 eurų per penkerius metus (kas iš tikrųjų yra nedaug), vartojimo kredito atveju permoku 1100 eurų. Didesni skirtumai gaunasi perkant brangesnį automobilį arba naujesnį automobilį. Jeigu pirkčiau automobilį už 35 tūkst. eurų ir norėčiau susikaupti pats atsidėdamas, mano atsidedama suma turėtų būti 583 eurai. Taip per penkerius metus susikaupčiau 35 tūkst. eurų. Jeigu lizinguočiausi, tai mano kaina būtų beveik 38 tūkst., mėnesinė suma būtų beveik 630 eurų. Jeigu perkant brangesnį automobilį imčiau vartojimo kreditą automobiliui įsigyti, tai tas automobilis pabrangtu iki 44,5 tūkst. eurų. Tai reiškia, aš permokėčiau 10 tūkst. eurų per tą patį laikotarpį. 2000 eurų per metus permokėčiau už automobilio įsigijimą su vartojimo kreditu ir mėnesinė įmoka būtų maždaug 743 eurai. Taigi, palyginimas akivaizdus, kad vartojimo kreditas automobiliui realiai finansiškai neapsimoka ir tokį variantą aš rinkčiausi tiktais tokiu atveju, jeigu nėra galimybės šiandien dienai susikaupti arba prasilizinguoti to automobilio. Tačiau, automobilio vis tiek reikia gyvenimui, darbui ir t.t.

KURĮ BŪDĄ PASIRINKTI?

Tad, ką aš daryčiau? Taigi, perkant brangesnį automobilį, tokiu atveju, tikrai lizinguočiausi, nes neverta mokėti visų pinigų iš karto, geriau tuos sutaupytus pinigus įdarbinti. Todėl, kad ganėtinai lengva yra rasti investicijų, kurios yra didesnę grąžą nešančios negu kainuoja lizingas. Jeigu lizingas kainuoja 3%, o aš įdarbinu už 10% tuos savo pinigus, kuriuos neišleidau automobiliui įsigyti, turiu realaus pelno 7%. Tačiau, to negalėčiau pasakyti apie vartojimo kreditą, nes įdarbinęs už 10 ir pasiskolinęs už 10 – nieko neuždirbu. O visų pinigų sumokėti iš karto irgi neapsimoka, geriau įdarbinti.

KIEK KAINUOJA AUTOMOBILIO TURĖJIMAS?

Šių įvairių būdų įsigijimo palyginimą yra gana paprasta padaryti. Juk ne tiek ir daug yra pasirinkimo variantų. Tačiau kur yra daug sunkiau apsiskaičiuoti, tai kiek kainuos automobilio turėjimas, išlaikymas ir čia svarbūs keli aspektai. T.y. kiek kainuos eksploataciniai dalykai: tepalai, valytuvai, padangos, stabdymo kaladėlės bei kiek kainuos remontas: gedimai, stabilizatoriai, tarpinės, vandens pompos ir t.t. Visgi nežinom kas bus su automobiliu ar jis puikiai važiuos ir retai suges, ar dažnai suges dėl įvairiausių gedimų. Skirtingi automobiliai yra linkę skirtingai sugesti. Mano atveju, gedimai, eksploataciniai dalykai bei jų priežiūra kainuoja apie 100 eurų per mėnesį. Tavo atveju gali būti, kad bus mažiau, jeigu vairuoji mažiau gendantį automobilį ir bus tikrai daugiau, jeigu vairuoji dažniau gendanti automobilį. Pvz: (senesnis BMW, Mercedes ar Audi). Detalės yra pakankamai brangios, detalių daug ir dažnai genda. 

Taip pat dar vienas dalykas, kurį reikėtų įsivertinti, tai kiek per tuos metus, kuriuos vairuosi, tavo automobilis nuvertės. Jeigu šiandien tu perki automobilį už 4000 eurų, tai po poros metų tikėtina, kad jį galėsi parduoti už 2,5 ar 3 tūkstančius eurų. Jeigu perki už 35000 eurų, tikėtina, kad po poros metų jį parduosi už gal 20000 eurų. Žinoma, priklauso nuo automobilio gamintojo. Bet kokiu atveju, tas automobilis stipriai nuvertės lyginant su tuo, kiek dabar kainuoja. Šitoje vietoje, turi atlikti savo matematinius skaičiavimus. Pasižiūri, kokį automobilį dabar vairuoji arba kokį nori įsigyti ir susirašai šiuos skaičius į „Excel“ programą. Pvz: (Kiek kainuoja dabar, kiek kainuotų jeigu pasiimtum lizingą, kiek kainuotų jeigu pasiimtum vartojimo kreditą, kokia gautųsi suma, kiek maždaug tas automobilis turėtų nuvertėti per keletą metų, kuriuos planuoji vairuoti bei reikėtų atlikti analizę kiek vidutiniškai žmonės tokius automobilius vairuodami išleidžia remontams arba pažiūri į savo istoriją ir kiek per praėjusius kelis metus išleidai įvairiems eksploataciniams dalykams ir gedimams pinigų). Tada, suskaičiuoji kiek gaunasi galutinė tavo automobilio išlaikymo suma per mėnesį. 

AUTOMOBILIO NUOMA

Tuomet, palygini su tuo, kiek kainuotų tokį automobilį išsinuomoti. Kai automobilį išsinuomoji, tau reikia pilti tiktais kurą. Kai automobilį nuomojiesi, tai ta įmonė arba žmogus, kuris nuomoja, pasirūpina civiliniu, KASKO draudimu, padangomis, visais eksploataciniais dalykais bei gedimais. Tuo metu, kai tavo automobilis kurį vairuoji sugenda, gauni kitą automobilį. Tau nereikia rūpintis pakaitiniu automobiliu, nereikia papildomai nuomotis ar tartis su draugais, kad jie paskolintų savo automobilį. Taip pat, jeigu su savo senu automobiliu esi dažnas svečias servise, tada ilgalaikė automobilio nuoma gali būti ne tik kad pigesnis, bet taip pat ir patogesnis pasirinkimas. Labai lengva pasiskaičiuoti, kiek automobilis kainuos nuomojantis. Tiesiog reikia „pasigooglinti“ arba pateikti užklausas skirtingose kompanijose. Apibendrinus, nuomojantis – tau reikia užsipilti kuro ir nusiplauti automobilį, kad gražiau atrodytų, o jeigu dar vykdai savo veiklą/verslą, tai tokiu atveju gali nusirašyti šias nuomos išlaidas į sąnaudas. Jokių papildomų problemų. 

SUSKAIČIUOK IR PALYGINK KAS PIGIAU

Kas dabar?

Susirašyk visas savo automobilio išlaidas į „Excel‘į“, apytikslius remontų kaštus, draudimų kainas, visus su tuo susijusius kaštus. Tuomet žiūri galutinę eilutę ir lygini su eilutę kiek kainuotu nuomotis automobilį. Tada žiūri, kas pigiau gaunasi. Beje, įsivertini kiek nuvertės automobilis per tuos kelis metus, kuriuos vairuosi ir tuos prarastus pinigus, taip pat, reiktų įsitraukti į savo kaštų eilutę. Tuomet, reiktų pažiūrėti kuris variantas pigesnis.

MANO AUTO KAINA

Aš važinėjau su „Opel Astra“ 2002 metų. Pirmus 1,5 metų praktiškai negedo, bet po to aš tapau jau dažnas svečias servise, gaudavosi, kad kiekviena mėnesį ten tekdavo važiuoti. Ir mano Opel‘io išlaikymas kainavo tiek pat kiek dabar kainuoja Mustang‘o išlaikymas. Tad kodėl jo nepasikeitus, jeigu automobilis kainuoja tiek pat per mėnesį? Dar įdomus dalykas, kad Opel‘į pirkau už maždaug 1500 eurų, pardaviau už maždaug 1000 eurų po kokių 3 metų. Šiuo atveju pinigų praradimas dėl nuvertėjimo buvo mažas. Kas liečia Mustang‘ą, kai prieš 2,5 metų pirkau, jis kainavo tiek pat kiek kainuoja dabar. Tai per 2,5 metų pinigų dėl paties nupirkimo nesu kol kas praradęs pinigų. Ateityje tikėtina vertė pamažės, bet ne tiek ir daug. 

NAUJAS VS SENAS

Tuo tarpu, perkant visiškai naują automobilį per 2,5 metų mano automobilio vertė butų sumažėjusi bent jau trečdaliu ir pinigų būčiau išleidęs kur kas daugiau, ir tikriausiai būčiau praradęs tiek pat pinigų kiek apskritai išleidau automobilio turėjimui dabar. Tai naujas automobilis greitai nuvertėja ir prarandam pinigų dėl nuvertėjimo, bet naujo automobilio priežiūra yra kur kas pigesnė negu seno automobilio. Senas automobilis, kur kas lėčiau nuvertėja, procentaliai gal ir panašiai, bet pinigų suma yra kur kas mažesnė, tačiau, daug dažniau genda ir dėl to atsiranda daugiau papildomų kaštų ir trukdžių, kurie trukdo elementariai uždirbti pinigus. Ir čia taip pat, galime įsivertinti, kiek kainuoja reikalų turėjimas su savo senesniu automobiliu, galbūt labiau verta atsinaujinti ir tokiu būdu efektyviau dirbti, mažiau blaškytis ir daugiau uždirbti. Vėlgi, galutinė eilutė pajamų ir išlaidų (apskritai apie tavo finansus kalbant) bus didesnė su pliusu, negu yra dabar. Tai čia turi atlikti matematiką pats.

APIBENDRINIMAS

Apibendrinant, kiek man teko domėtis, automobilio turėjimas ir automobilio nuoma per mėnesį kainuoja labai panašiai. Su sąlyga, kad automobilis, kurį turiu, nėra labai stipriai gendantis. Jeigu yra – gali netgi būti taip, kad automobilis yra brangesnis jį turėti. Todėl, dar kartą raginu atlikti savo skaičiavimus, pasižiūrėti kokia gaunasi galutinė eilutė. Kaip atlikti tuos skaičiavimus, jau sakiau šitame tekste. 

IŠLAIDŲ PLANAVIMO REKOMENDACIJA

Dar vienas paprastas patarimas, aš esu padaręs video apie sąskaitų skirstymo sistemą, kaip efektyviai valdyti savo pinigus kasdienybėje. Aš esu pasidaręs kelias papildomas sąskaitas būtent automobiliui. Viena – kurui, kita – taisymui, remontui, eksploatacijai. Pasidaryk ir tu, bus daug paprasčiau. Ką aš darau? Aš gavęs pajamas, atidedu 100 eurų kurui, 200 eurų remontui, taisymui ir t.t. Tada, man niekad nereikia rūpintis ar aš turėsiu pinigų automobilio taisymui. Aš visą laiką žinau, kad toje sąskaitoje bus pinigų, dėl to, kad vidutiniškai kainuoja maždaug 100 eurų taisymas, dar draudimai prisideda. Taigi, aš per eilę mėnesių, atsidedu iki tol, kol ateina laikas susimokėti ir susimoku būtent iš tos sąskaitos. Todėl, man visą laiką ramu, kad aš turėsiu pinigų einamiems dalykams.

---

FinansaiPaprastai komandos PASTEBĖJIMAI IR KOMENTARAI SUSIJĘ SU ŠIA TEMA:

  • Pirmiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog priklausomai nuo to kur gyveni, kur dirbi ir kaip dažnai važiuoji apsipirkti/atostogauti/prasiblaškyti labai priklauso atsakymas į klausimą "Automobilis - nuomoti ar pirkti". Žmonėms, kurie gyvena miesto centre nėra būtina pirkti automobilio, nes puikiai galima gyventi pasinaudojant Uber, Bolt, Citybee, Spark, Sixt, Avis automobilio nuomos paslaugomis. Taip galima važinėti kelių metų senumo automobiliais ir negalvoti apie jokius tvarkymus, dokumentus, padangų keitimus, ilgalaikius parkavimus. TAČIAU, nors finansiškai tai ir gali būti protingiausias sprendimas, bet patogumo atžvilgiu dažniausiai ne: ne visada bus to tipo automobilis, kurio norite; jeigu turite vaikų, tai nuolatos teks "tampyti" daiktus (pvz auto kedutės); kartais automobilio nėra šalia jūsų ir gali tekti važiuoti toli į auto nuomos punktą.
  • Visgi jeigu nusprendėte pirkti automobilį (dėl namų ir darbo lokacijos tolimumo arba tiesiog norite gyventi patogesnį gyvenimą) tai tuomet kaip Nerijus ir minėjo yra keletas būdų tai atlikti: viską perkate už savo pinigus, viską perkate už banko pinigus (Swedbank, SEB, Luminor, Citadele lizingas), viską perkate už kredito įmonių pinigus (mokilizingas, inbank, bigbank, mogo ir t.t.). Dar vertėtų paminėti, jog kartais žmonėms iki automobilio trūksta labai nedaug ir jie "surizikuoja" pasinaudoti vartojamąja paskola (kuri yra viena "brangiausių" piningų skolinimo alternatyvų). ATSARGIAI.
  • Ką daryti, jeigu jūs turite pakankamai pinigų nusipirkti automobilį iš karto ir taipogi jūsų pajamos leidžia tą automobilį pirkti "lizingu". Viskas priklauso nuo to koks brangus yra tas lizingas, bet dažniausiai jo palūkanos bus mažesnės nei kiek jūsų pinigai galėtų uždirbti per 5-7 metus. Beje, šiuo metu (2021-06-19) priklausomai nuo jūsų pasirinkto automobilio dažniausios palūkanos yra 1.49% - 3.95% + EURIBOR (tiek kiek Europos centrinis bankas sugalvos dar paprašyti. Šiuo metu nieko neprašo, bet situacija kažkada pasikeis). Norėtume atkreipti dėmesį dar į tai, jog palūkanos jūs visada mokate nuo likutinės sumos, o va jeigu pasidėtumėte tą pačią sumą į indėlį kredito unijoje, tai pagal skaičiavimus žiūrint net ir truputi didesnio lizingo palūkanas galėtumėte "apžaisti" :)
  • Išlaidų planavimo rekomendacija yra labai sveikintina. Siūlytume supaprastinti visa to procesą ir tiesiog atsidaryti papildomas sąskaitas banke ir automatizuoti sąskaitų papildymą t.y. gavus atlyginimą nustatyta suma būtų banko pervesta į jūsų pasirinktą sąskaitą (kurią galite užvadinti kaip norite pvz.: Auto Remontui).

Nerijus Murauskas turi ir daugiau įdomių temų, kurias galite pasižiūrėti jo Youtube kanale

Naujienlaiškis

Arba neprenumeruokite naujienlaiškio, bet kažkaip kitaip pasirūpinkite savo finansais. Please.
Prisijunkite prie mažos grupės "tikinčiųjų" gera finansine ateitimi. Savo ir ne tik.
Spustelėdami „Sutinku“ sutinkate, kad jūsų įrenginyje būtų saugomi slapukai, kad pagerintumėte svetainės naršymą, analizuotumėte svetainės naudojimą ir padėtumėte mūsų rinkodaros pastangoms. Norėdami sužinoti daugiau informacijos, peržiūrėkite mūsų privatumo politiką.